Ιστορική νίκη για Κύμη

1 kumi kor

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ Ανδρών πέτυχε η Κύμη που επικράτησε με 93-70 του Κόροιβου.

Η νίκη αυτή αυτόματα χαρακτηρίζεται και ως ιστορική για την πρωτοεμφανιζόμενη στην BasketLeague, Κύμη.

Το σύνολο του Βασίλη Μπρατσιάκου συνέτριψε 93-70 τον Κόροιβο στο κλειστό «Τάσος Καμπούρης», για τη 2η αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα της Αμαλιάδας στην πρώτη ήττα της.

Ο αγώνας είχε διακοπεί στην τρίτη του περίοδο περίπου για 45 λεπτά εξαιτίας προβλήματος με τον φωτισμό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα ξεφεύγοντας με 10 πόντους από το 6ο λεπτό της αναμέτρησης (19-9). «Μπροστάρης» στην προσπάθεια της Κύμης ήταν ο Μο Ελ Αμίν, ωστόσο την διαφορά εκτόξευσαν τα πολλά τρίποντα των γηπεδούχων (6/9 στην πρώτη περίοδο) που έκλεισε με το σκορ στο 31-18.

Η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου στη συνέχεια ισορρόπησε τον αγώνα και κατέφερε να μειώσει την διαφορά στο ημίχρονο στους εννιά πόντους (45-36).

Το παιχνίδι στο κλειστό της Χαλκίδας διακόπηκε λίγο μετά από την έναρξη της τρίτης περιόδου και όταν συνεχίστηκε αποτέλεσε παράσταση για ένα ρόλο, αφού η Κύμη έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 76-50, ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι, με το τελικό 93-70 να αποτυπώνει ξεκάθαρα την απόδοση των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 45-34, 76-50, 93-70