Κέρασμα από τον Ξανθόπουλο!

1677775

Τη μέρα που ο Βασίλης Ξανθόπουλος γιόρταζε το 33ο έτος της ηλικίας του, φρόντιζε να πάρει τον Άρη από το χέρι και να τον οδηγήσει στη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 69-65 στην παράταση (κ.α. 61-61) και στο 1-0 στη σειρά των πλέι οφ.

Ο Έλληνας πλέι μέικερ ήταν... όλα τα λεφτά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, έχοντας 16 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη στα 37 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Ουσιαστικά ήταν εκείνος που οδήγησε τους «κίτρινους» στην ανατροπή, αφού ο ΠΑΟΚ είχε για τρία δεκάλεπτα το προβάδισμα στο σκορ.

Το ματς ήταν δραματικό στη μεγαλύτερη διάρκεια, με αποκορύφωμα το τέλος του κανονικού αγώνα. Ο Άρης είχε προηγηθεί με 61-54 στα 40'' και έδειχνε ότι θα «καθάριζε» με την υπόθεση της νίκης. Όμως ένα σερί 7-0 με τρίποντο και φάουλ του Τσόχλα και ένα ακόμα τρίποντο του Μακ Φάντεν, το ματς οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Για τον ΠΑΟΚ, ο Σόμπεϊ είχε 20 πόντους με 9/14 δίποντα αλλά και 0/8 τρίποντα, ενώ συνολικά ο «δικέφαλος του βορρά» είχε 4/21 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 33-37, 47-50, 61-61 (κ.α.), 69-65 (παρ.).

ΑΡΗΣ (Πριφτης): Ξανθόπουλος 16 (2 τρίπ., 4 ασ.), Κάμινγκς 10, Γιάνκοβιτς 12 (1 τρίπ., 5 ρίμπ., 4 ασ.), Καββαδάς 6, Ντραγκίσεβιτς 5 (1), Σκοτ, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 8, Ζάρας 6, Σίμτσακ 2 (12 ρ.), Τζάκσον, Μούρτος 4

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεϊ 20, Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 2 (5 ριμπ.), Πέινερς 7 (1), Κλάντον 7 (11 ριμπ.), Χρυσικόπουλος 2, Τσόχλας 7 (2), ΜακΦάντεν 8 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Άσκα 8 (6 ριμπ.)