O ΠΑΟΚ «τελείωσε» τη δουλειά στο Λαύριο!

1672785

Ο ΠΑΟΚ δεν είχε πρόβλημα απέναντι στο Λαύριο στο δεύτερο ματς της σειράς των πλέι οφ και κερδίζοντας με 78-68 πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση!

Αντίθετα αυτό ήταν το τελευταίο ματς του Λαυρίου για τη φετινή σεζόν, ολοκληρώνοντας με επιτυχία τη χρονιά! Όσον αφορά το ματς, το Λαύριο μπήκε ορεξάτο στο ματς και κατάφερε να πάει τη διαφορά στο +14 (19-5, 7'). Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει λύσεις επιθετικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κλείσουν το δεκάλεπτο στο 25-13.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου άρχισε να ανεβάζει στροφές στα μέσα στης δεύτερης περιόδου, εκεί που ο Άσκα έκανε ότι μπορούσε για να γυρίσει το ματς (36-29, 18'). Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 39-32, μετά από καλάθι του Ντεμάριους Μπολντς. Το Λαύριο κυριάρχησε στα ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο (18-10).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος στο δεύτερο ημίχρονο και πέρασε μπροστά με το καλάθι του Βαγγέλη Μαργαρίτη (45-46). Από εκείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους, κάτι που τους επέτρεψε να προηγηθούν με 6 (56-62, 30') με το τρίποντο του Άσκα.

Ο Κιθ Κλάντον τελείωσε το ματς με 15 πόντους (6/6 δίποντα, 3/7 βολές), 9 ριμπάουντ και 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Ιβάν Ασκα είχε 13 πόντους (6/11 δίποντα, 1/3 βολές), 2 ριμπάουντ, 9 βαθμούς στην αξιολόγηση, όμως ήταν καθοριστικός σε κρίσιμα σημεία του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 39-32, 56-62, 68-78

ΛΑΥΡΙΟ DHI (Σερέλης): Χάμιλτον 11 (2), Αθανασούλας 3, Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 5, Νίξον 11 (1 τρίπ., 6 ασ.), Σάμλερ 2, Έβανς 8 (7 ριμπ.), Τσίρος, Γκρέι 19 (2), Στεφανίδης, Περράκης 5 (1), Γιαννακόπουλος 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Σόμπεϊ 13 (2), Κόνιαρης 7 (1 τρίπ., 5 ασ.), Πέινερς 12 (2), Κλάντον 15 (9 ριμπ.), Μαργαρίτης 10, Χρυσικόπουλος 3 (6 ριμπ.), Τσόχλας, ΜακΦάντεν 5 (1), Μιλιένοβιτς, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Άσκα 13.