Οι καμικάζι του Ντίνου έσωσαν την παρτίδα

koroivos kalabakos

Παλληκαρήσια νίκη (66-62) και παραμονή στην Α1 πέτυχε ο Κόροιβος, ακριβώς πάνω στο νήμα του τερματισμού, την ίδια στιγμή που ο ιστορικός Απόλλων Πατρών δεν μπορούσε να πανηγυρίσει την άνετη επικράτησή του επί του Λαυρίου (72-61).

Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, παρότι έκανε το καθήκον της, υποβιβάστηκε γιατί το «δώρο» που περίμενε από τον συμπολίτη του Προμηθέα στην Αμαλιάδα, δεν ήρθε. Έτσι κι αλλιώς η παραμονή εξαρτιόταν από τον Κόροιβο, αφού είχε την τύχη στα χέρια του και δεν περίμενε άλλο αποτέλεσμα.

Από τη στιγμή που αξιοποίησε τη δική του ευκαιρία, η προσπάθεια του Απόλλωνα ήταν καταδικασμένη.Οι καμικάζι του Ντίνου Καλαμπάκου, άντεξαν στην πίεση του Προμηθέα και αντέδρασαν υποδειγματικά όταν στα 32 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος ισοφάρισε με τρίποντο ο Γκίκας (62-62). Από την επαναφορά, ο Σταρκς πέτυχε καλάθι (64-62), κέρδισε και φάουλ, αλλά αστόχησε στη βολή. Στην τελευταία επίθεση ο Προμηθέας προσπάθησε να ισοφαρίσει με τον Μουρ. Μεγάλη ήταν η συμβολή των Ελλήνων παικτών του Κόροιβου και ειδικά του Σπυριδωνίδη. Χαρακτηριστικό είναι ότι οι Γκότσερ, Σταρκς, ΜακΛέλαν είχαν συνολικά 12/37 προσπάθειες και 12/22 οι υπόλοιποι.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία καλή πρόβα ενόψει της Εφες και έκλεισε την κανονική περίοδο επικεφαλής της βαθμολογίας με τη νίκη του επί της Κύμης (93-45). Ευχάριστη εικόνα για τον Γιάννη Σφαιρόπουλο ήταν η απόδοση του Γιάνγκ που σε 19.35 χρόνο συμμετοχής πέτυχε 16 πόντους (8/10), ενώ ο Ουότερς τελείωσε τον αγώνα με 8 ασιστ.

Ο Άρης έχει πάρει τον αέρα της ΑΕΚ και με τη νίκη του (81-77), τερμάτισε τέταρτος, έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Κάμινγκς. Η Ένωση ήταν καλύτερη στο α΄ ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη και έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Στη Ρόδο, ο Κολοσσός επιβλήθηκε εύκολα των Τρικάλων με 73-53, ενώ το Ρέθυμνο δεν συνάντησε δυσκολίες στη Λευκάδα, νικώντας (80-67) τη Δόξα, που αποχαιρέτισε και τυπικά την Α1.