Ούκιτς και Σάκοτα, κράτησαν όρθια την ΑΕΚ

sakotaΣε θρίλερ εξελίχθηκε το ντέρμπι των «Δικεφάλων», με την ΑΕΚ τελικά να κερδίζει για δεύτερη φορά τον ΠΑΟΚ (77-71) και να σιγουρεύει την τρίτη θέση, με την επιστροφή του Μαυροκεφαλίδη και την «πρώτη» του Νιούλεϊ. Σ΄ όλο το πρώτο ημίχρονο οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά στο σκορ και καλύτερο διάστημα το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκαν με 13 πόντους (20-16) και με τον Κλάντον να κάνει πάρτι κάτω από το καλάθι των «κιτρινόμευρων».

Στη συνέχεια η ΑΕΚ βελτιώθηκε αμυντικά και με ένα 13-2 μείωσε σε 29-31 και η παραγωγικότητα του ΠΑΟΚ να πέσει αισθητά στη δεύτερη περίοδο (πέτυχε 10 πόντους). Ο τραυματισμός του Σάιμπερτ στον ώμο στο 26΄, «μούδιασε» τους φιλοξενούμενους και η ΑΕΚ ανέλαβε σταθερά το προβάδισμα, αλλά νιώθοντας την ανάσα του αντιπάλου της.

Τα τρίποντα έπεφταν βροχή στο τελευταίο πεντάλεπτο και οι Τσόχλας, Μακ Φάντεν, κρατούσαν τον ΠΑΟΚ μέσα στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Αμερικανός μείωσε σε 73-71 ένα λεπτό πριν από τη λήξη, αλλά ο Ούκιτς απάντησε με παλληκαρήσιο καλάθι στα 40΄΄.

Ο Μακ Φάντεν αστόχησε για τρίποντο και ο Βασιλειάδης με βολές έγραψε το τελικό 77-71. Καθοριστικά καλάθια, όταν ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να φέρει πάλι το παιχνίδι στα μέτρα του, πέτυχε ο Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 37-39, 59-54, 77-71

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 17 (2), ΜακΓράθ 4, Ελόνου 8, Σάκοτα 13 (3), Βασιλειάδης 9 (1), Χαριτόπουλος 1, Ντίξον 6, Λαρεντζάκης 7 (1), Νιούλεϊ 2, Μαυροειδής 6,Μαυροκεφαλίδης 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης 5 (1), Τσόχλας 11 (3), Μαργαρίτης 5 (1), ΜακΦάντεν 16 (3), Μιλιένοβιτς 4, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Σάιμπερτ 5(1), Πέινερς 6, Κλάντον17.